wtorek, 24 czerwca 2014

012. Jutro 4


Tytuł: Jutro 4, przyjaciele mroku
Język oryginału: angielski
Autor: John Marsden
Ilość: 270 stron
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Tak, moi drodzy, to już moje czwarte spotkanie z twórczością Johna Marsdena. Muszę przyznać, że spośród wszystkich części, okładka tejże najbardziej mi się podoba, szczególnie ujęła mnie gra kolorów na niej przedstawiona. Nijak nie pasuje mi tutaj nazwisko autora na tej chmurze - wydaje się być oderwane od tej scenerii; wepchnięte tu wręcz na siłę - ale krajobraz jest naprawdę śliczny i szczerze powiem, że po przeczytaniu trzeciej części, byłam bardzo ciekawa, co też się stanie w kolejnej. Czy Jutro 4 zaskoczyło mnie czymś pozytywnym?

 Czasami warto zmienić zdanie. To znaczy, że człowiek myśli.

O tak, zdecydowanie. Fabuła jak w poprzednich częściach pochłania czytelnika, nie dając mu ani chwili wytchnienia - nie miałam jak oderwać się od tej książki - tak mnie wciągnęła. Ani się obejrzałam, a już byłam w połowie - wystarczyło mrugnąć, by przewrócić ostatnią stronę i odczuć charakterystyczne podekscytowanie towarzyszące nam nieodmiennie po skończeniu kolejnej powieści Marsdena. Z każdą następną patrzę z większym podziwem na autora, zastanawiając się, jak udaje mu się prowadzić pełną napięcia akcję, jednocześnie dając chwile oddechu bohaterom na ich własne rozterki i wątpliwości. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć: brawo, panie Marsden! Udało się panu.

 Strach czyni z człowieka egoistę.

Wraz z każdą przeczytaną kartką utwierdzałam się w przekonaniu, że wpadłam. Całkowicie, bezapelacyjnie wpadłam - jak śliwka w kompot. Świat wykreowany przez autora jest tak intrygujący, że już od dawna przestałam zwracać uwagę na ubogą zawartość opisów. Przyznam się, w pierwszej części irytowało mnie to, jednak teraz, gdyby ktoś chciał dopisać coś nowego do świata przedstawionego, byłoby to zdecydowanie nie na miejscu - wyszłoby to po prostu nienaturalnie. Akcje partyzanckie, jakie przeprowadzają Ellie i jej przyjaciele skutecznie odciągają moją uwagę od minusów tej powieści. Sama nie wiem, co mogłabym napisać o wadach, ponieważ na dzień dzisiejszy w głowie mam pustkę i jestem pewna, że w najbliższym czasie to się nie zmieni, ponieważ autor tak sprytnie wszystko maskuje, że czytelnik po przeczytaniu jest jedynie zdezorientowany i głodny nowych wrażeń.

Tak działa wojna. Albo zabija cię od razu, albo niszczy po kawałku. Tak czy inaczej cię dopada.
Co mogłabym napisać nowego o bohaterach? Cóż, widać, że z każdą częścią zachodzą w nich zmiany, z których nie zawsze zdają sobie sprawę. Oczami głównej bohaterki, Ellie, możemy poznawać ich powolne przystosowywanie się do wojny. Teraz jak wspomniałam o narracji, wypadałoby dodać o niej kilka zdań. Tak się składa, że nigdy nie byłam przekonana do pierwszoosobowej (i chyba nigdy się do niej nie przekonam), jednak tutaj jest bardzo na miejscu. Akcja z każdą kolejną powieścią przyśpiesza i teraz trudno mi wyobrazić sobie ten cykl pisany w trzeciej osobie, bo wydaje się to... niemożliwe. Myślę, że to może być kwestia przywiązania się do postaci, jaką jest Ellie lub po prostu lekki, przystępny język książki.

 Noc to dziwna pora. Rzeczy, które za dnia są piękne albo fajne, w nocy budzą niepokój. Nigdy nie masz pewności.

Co mogę dodać? Kto jeszcze nie zaczął tego cyklu, bardzo go do tego zachęcam. Jeśli zaś jesteście już po pierwszych kilku częściach i chcecie więcej, mogę Was zapewnić, że się nie zawiedziecie. Autor utrzymuje każdą część w podobnych klimatach, a jednak wszystkie mają w sobie coś odrębnego, indywidualnego i jednocześnie pociągającego - pomimo mało widocznego wątku miłosnego. Obowiązkowa lektura dla miłośników literatury młodzieżowej i dreszczyku emocji.

Moja ocena: 9/10

Zrecenzowane części:
 Jutro | Jutro 2 | Jutro 3 | Jutro 4 | Jutro 5 | Jutro 6 | Jutro 7

5 komentarzy:

 1. Kolejny ciekawy cykl, a ja nie mam na nic czasu. Szkoda, z chęcią bym zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle już czytałam dobrego o tej serii, że chyba w końcu będę musiała po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka nie dla mnie :(
  Może kiedyś się to zmieni i sięgnę po tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Utknąłem przy pierwszej części, niestety...

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę serię <3 Co z tego, że mam już na półce prawie dwa lata i przeczytałam tylko 4 części, nadrobię przecież <3

  OdpowiedzUsuń